Dünya Arapça Günü

    Birleşmiş Milletler tarafından 18 Aralık 1973 tarihinde Arapçanın resmi dil olarak ilanın yıl dönümü münasebetiyle UNESCO Yürütme Kurulu 08 Ekim 2012 tarihinde 18 Aralık tarihini Dünya Arapça Günü olarak ilan etmiştir. Bu yıl dünya genelinde 9. Kez kutlanacak olan Dünya Arapça Günü, Türkiye’de Arapça kitap yayını çalışmalarını yürüten yayıncılarımızın buluşma noktası olan Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği olarak bizleri yakinen ilgilendirmektedir. 
   Dünya genelinde tüm Müslümanlar için, öncelikle kutsal kitabımızın dili olarak önemli bir konum teşkil eden Arapça, Hz. Peygamber'in sünnetini anlamak, İslam kültür ve medeniyet mirasımızı ilk kaynaklarından okuyabilmek adına yeni nesiller tarafından öğrenilmesi oldukça önemli bir dildir.
   Arapça, günümüz itibariyle sadece dini terminolojide değil; sanat, kültür, edebiyat, medya, turizm, güvenlik ve sağlık gibi birçok sektörde de en çok aranan temel diller arasında yer almaktadır. Arapça, çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan yaklaşık 450 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil olup Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden biridir.
    Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği olarak Dünya Arapça Günü’nü kutluyoruz.

Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü