​Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği Yönetim Kurulu Ankara’da Bir Dizi Temasta Bulundu

 
Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği yönetim kurulu üyeleri Derneğin faaliyetlerini tanıtmak ve üyelerin sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak için Ankara’da bir dizi temasta bulundu. 20 Kasım 2019 tarihinde yetkililerle yapılan ziyaretlerde Arapça kitap yayıncılarının sorunları ve çözüm yolları ele alındı.
 Ziyaret programında ilk durak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü idi. Genel Müdür Sayın Hamdi Turşucu ile yapılan görüşmeye Genel Müdür yardımcıları ve Uluslararası Fuarlar Daire Başkanı da eşlik etti. Görüşmede Ekim ayında 5.si gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Arapça Kitap fuarının geldiği nokta ve fuarın geliştirilmesi ele alındı. Türkiye’de düzenlenmesine rağmen Arap Dünyasının akredite fuarları arasında yer alan Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarının geleceği masaya yatırıldı. Arapça kitap yayıncılarının Türkiye’de 70’i aşkın yayınevi ve kitabevi kurduğunu belirten dernek yönetimi söz konusu yayıncıların Türk Yayıncılık sistemine adaptasyonu ve entegrasyonu konusunda yapmış olduğu çalışmalar hakkında genel müdürü Sayın Hamdi Turşucu’yu bilgilendirdi. Farklı ülkelerden Türkiye’ye gelerek yayıncılık tecrübelerini ülkemize taşıyan yayıncıların yaşamış olduğu sorunlar hakkında yapılan bilgilendirmede konunun Çalışma Bakanlığı nezdinde takip edilmesi süreci hakkında gerekli bilgiler alındı.
Ziyaretin ikinci durağı Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay’dı. Dernek yönetim kurulu Yasin Aktay’a son iki yıldır Uluslararası Arapça kitap fuarına sunmuş olduğu katkılardan dolayı teşekkür etti. Görüşmede Arapça kitap yayıncılığının Türkiye’deki geleceği, Arapça kitap yayıncılarının yaşamış oldukları zorluklar ele alındı. Mart 2020 tarihinde Gaziantep ilinde yapılması planlanan kitap fuarı ile yayıncıların çalışma izinlerinde ve iş yeri ruhsatlarının yenilenmesinde yaşamış oldukları konular hakkında Prof. Aktay’dan destek istendi.

24.01.2020
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü