​5. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı Sona Erdi


Bu yıl “Kitap Bizi Birleştirir” sloganıyla yola çıkan 5. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı sona erdi.
Basın Yayın Birliği, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği tarafından düzenlenen, Arap ülkeleri dışında düzenlenen en büyük Arapça kitap fuarı ve İstanbul’daki en büyük Arap kültür etkinliği sayılan 5 Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı, 28 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında 9 gün boyunca devam etti.

Ev sahibi Türkiye başta olmak üzere 15 ülkeden 200’den fazla yayıncının katıldığı fuar konferanslar, paneller, imza günleri, şiir akşamları, edebiyat atölyeleri gibi 90’dan fazla kültür etkinliğine şahitlik etti.

Türkiye’de yaşayan Arap toplulukları tarafından büyük ilgiyle karşılanan 5. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı, bu yıl aynı zamanda Arapça öğretmenleri, Arapça öğrencileri ve Arapçaya ilgisi olan Türklerden de yoğun ilgi gördü. Perakende kitap satışının yanı sıra pek çok toptan satışa da imkân sağlayan fuarda Kosova, Makedonya, İrlanda, İngiltere, Almanya gibi Avrupa ülkelerinden gelen alıcılarla yapılan telif sözleşmeleri ve kitap dağıtım anlaşmaları ile Türk edebiyatının dışa açılımı adına önemli adımlar atıldı.

 Satış rakamları açısından da çok iyi sonuçlar elde edilen fuarda yurtiçi ve yurtdışından gelen kitapların  %71’inin toptan veya perakende olarak satılmasıyla 5. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı büyük bir başarıya imza attı. Fuar boyunca yapılan en düşük istatistiklere göre bu yıl fuarı 97.101 kişi fuarı ziyaret ederken, 5 kitap alan 3 kişiye 150 TL değerinde hediye kitap kuponu dağıtılan günlük çekilişlere yaklaşık 63.000 kişi katıldı. Bunun yanı sıra çekiliş meblağının altında alışveriş yapan ziyaretçiler ve Türkiye’deki Uluslararası yayıncılarla ve dağıtımcılarla yapılan büyük orandaki toptan satışlar sayesinde fuara katılan yayınevleri fuardan memnun bir şekilde ayrıldı.

9 gün boyunca süren fuarda 100’den fazla kültürel faaliyete, 49’dan fazla tercüme sözleşmesine, yayınevleri arasında yapılan 10’dan fazla dağıtım sözleşmesine, 5 Arap ülkesinden katılan 52 ressamın 52 resmi ve 12 heykel çalışmasına, 19.000’den fazla çocuk etkinliğine ve bu faaliyetlerde görev alan 207 gönüllüye, Türk ve Arap dünyasının önde gelen siyasetçileri, kültür adamları ve iş adamlarından oluşan 53 şeref konuğuna ev sahipliği yapan fuarın, tv kanalları, radyolar, haber ajansları, internet siteleri vs gibi yaklaşık 72 basın kuruluşu tarafından haberi yapıldı.

8.05.2020
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü